3 Haziran 2009 Çarşamba

PABLO NERUDAŞili'li şair ve ve yazar(1904-1973)
1971 Nobel edebiyat ödülü sahibi.
İlk kitabı Crepusculario 1923 yılında yayınladı. Sonraki sene şairin en tanınmış ve pek çok dile çevrilmiş olan eserlerinden Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı(Veinte poemas de amor y una cancion desesperada) basıldı. Edebi çalışmalarına devam ederken, bir yandan da Santiago'daki Şili Üniversitesi'nde Fransızca ve pedagoji okudu. 1927-1935 arası hükümetin elçisi oldu ve Burma, Seylan, Java, Singapur, Buenos Aires, Barselona ve Madrid'te görev yaptı. Bu dönemde yazdığı şiirler ezoterik sürrealist şiir kitabı "Residencia en la tierra" (1933)da toplanmıştır.
Yaşamı boyunca güçlü siyasi duruşuyla tanınan Neruda,1970 yılında Şili başkanlığına aday gösterilmiş, ancak daha sonra başkan seçilen Salvador Allende'yi desteklemiştir. Allende seçilince Neruda'yı Şili'nin Fransa elçisi olarak görevlendirdi. 1971 yılında edebiyat dalında Nobel Ödülü aldı. 1972 yılında sağlık sorunları nedeniyle elçilik görevini bırakarak Şili'ye döndü. 24 Eylül 1973'de kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti. (Kaynak:Vikipedia.)


Get this widget | Track details | eSnips Social DNA

2 yorum:

Begonvilli Ev dedi ki...

Pablo Neruda şiirleri dünyanın en etkileyici şiirlerindendir bence. Kendi sesinden dinlemek çok daha etkileyiciydi. Çevirisini de istiyoruz.Teşekkürler

Sakin Adam dedi ki...

Ben teşekkür ederim,Çeviri en kısa zamanda elinizde olacak.
Size biyografisini bulup okumanızı öneririm,"Yaşadığımı itiraf ediyorum."başlığı altında yayınlandı ülkemizde..
Güzel günler dileklerimle..